Literacki Nobel 2019 i dalej

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hebius

Literacki Nobel 2019 i dalej

Post autor: Hebius » 08-10-2019 16:22:34

Przegapiliśmy tegoroczną Nike dla Mariusza Szczygła (za "Nie ma"), ale o Noblu chyba będziemy pamiętać? Laureatów poznamy już w czwartek o 13:00. Na listach bukmacherów Olga Tokarczuk zajmuje wysokie, trzecie miejsce.
Wyborcza pisze:Literackie Noble powracają po rocznej przerwie i zmianach wymuszonych przez seksualny skandal, który wstrząsnął przyznającą nagrodę Szwedzką Akademią. W szacownym gronie nie ma już skompromitowanych akademików, zmienił się także sekretarz i rzecznik Akademii - jest nim 55-letni Mats Malm.

Teraz świat czeka na pierwsze decyzje nowo wybranego grona. 10 października Akademia ogłosi, kto otrzyma literackiego Nobla. Wyjątkowo przyznane zostaną dwie nagrody - za 2018 i 2019 r. Sekretarz Akademii już zapowiada, że wybór nie wszystkim się spodoba.

- Literacki Nobel zawsze był źródłem kontrowersji - powiedział Mats Malm w rozmowie z agencją AP. - Chcemy być częścią międzynarodowej dyskusji na temat literatury i tego, czym ona powinna być.

Więcej świata, mniej mężczyzn

Akademia jest świadoma tego, że zmiany są konieczne nie tylko wewnątrz organizacji. Literacki Nobel był dotąd przyznany 114 razy i tylko 14-krotnie trafił w ręce pisarki. Dwóch ostatnich laureatów - Bob Dylan i Kazuo Ishiguro - to pisarze tworzący w języku angielskim.

- Kryteria wyboru się zmieniły. Szukamy globalnie - tłumaczył w ubiegłym tygodniu Anders Olsson, przewodniczący Komitetu Noblowskiego. - Koniecznie musimy poszerzać perspektywę. Do tej pory mieliśmy eurocentryczne spojrzenie na literaturę, teraz szukamy na całym świecie. Do tego jury było za bardzo skoncentrowane na mężczyznach, a przecież jest tyle wspaniałych pisarek. Proces wyboru jest teraz bardziej intensywny i sięga szerzej.

Olsson tłumaczył, że do Akademii co roku wpływa ok. 200 kandydatur pisarzy i pisarek, których warto nagrodzić Noblem. Przed wakacjami lista jest zmniejszana do ośmiu nazwisk. Lato upływa członkom Akademii na lekturze książek autorów i autorek z listy.

Ciekawie koresponduje to z informacjami z jednego z forum dla pasjonatów światowej literatury, na którym od wielu tygodni bibliofile wymieniają się informacjami dotyczącymi tytułów wypożyczanych z biblioteki Szwedzkiej Akademii. W marcu ubiegłego roku jeden z użytkowników zauważył, że wypożyczono z niej siedem książek Olgi Tokarczuk.
:pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride:

Awatar użytkownika
Czartogromski
Kontakt:

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post autor: Czartogromski » 08-10-2019 16:58:09

Znaczy, będzie jakieś dalej?
W ubiegłym roku ustanowiono nagrodę, która miała zastąpić Nobla - New Academy Prize in Literature. Otrzymała ją pisząca po francusku Maryse Condé, autorka m.in. wydanej u nas powieści "Ja, Tituba, czarownica z Salem".
Znośność bytu jest nielekka

Awatar użytkownika
Hebius

Post autor: Hebius » 08-10-2019 17:45:04

:samoboj: [dublet] :samoboj:
Ostatnio zmieniony 08-10-2019 17:45:56 przez Hebius, łącznie zmieniany 1 raz.
:pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride: :pride:

Awatar użytkownika
Hebius

Post autor: Hebius » 08-10-2019 17:45:04

Jestem optymistą - będzie dalej przynajmniej w przypadku Nobla.

Awatar użytkownika
Hebius

Post autor: Hebius » 10-10-2019 14:37:18

I pozamiatane:
Obrazek
Ciekawe, jak skomentują Nobla dla Tokarczuk w Wiadomościach.

Awatar użytkownika
mare

Post autor: mare » 10-10-2019 20:48:14

W hiszpańskim El País art. o Tokarczuk: «wybitna intelektualistka i aktywistka». Aktywistka ok, ale «intelektualista»??? No sorry.

Awatar użytkownika
jazzik

Post autor: jazzik » 10-10-2019 20:58:12

W ogóle mam wrażenie, że namnożyło nam się rzeczy wybitnych, ludzi wybitnych, działań wybitnych, do tego stopnia, że wybitność wkrótce stanie się całkiem przeciętna. :D
To tak ogólnie, nie oceniam Tokarczuk, to co pisze jak pisze i o czym nie należy do kategorii książek, po które zwykłam sięgać i Nobel tego nie zmieni.

Byłam raz na spotkaniu autorskim z ww. panią, dziewczyna mnie wyciągnęła, poza idiotycznymi pytaniami prowadzącej o tonie głosu przedszkolanki, odniosłam wrażenie, że oglądam "Drugie śniadanie mistrzów".

Odbierałam zamówienie w księgarni, minęłam się tam z trzema osobami, które miały po 3-4 książki OT pod pachą i wiedziałam przed zajrzeniem do serwisów informacyjnych.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali

ODPOWIEDZ